Skip to main content
You have permission to edit this article.
Edit
Eight local football teams ranked in ASWA preseason poll
PREP FOOTBALL

Eight local football teams ranked in ASWA preseason poll

  • Updated
  • 0
{{featured_button_text}}
Lanett wins AHSAA Class 1A State Championship

The Lanett Panthers rush head coach Clifford Story after he was given the AHSAA Class 1A state champion trophy at Jordan-Hare Stadium on Dec. 5, 2019.

After five area teams played for state championships in 2019 and one walked away with a title, expectations are high surrounding the local football scene in 2020. Those expectations were shared by the Alabama Sports Writers Association, which gave several local schools high praise in its preseason poll on Sunday.

Eight local teams will start the 2020 season ranked by the ASWA. Central-Phenix City and Auburn High will start the year as the No. 2 and No. 5 teams in Class 7A; Opelika sits at No. 6 in 6A; Reeltown at No. 9 in 3A; Lanett at No. 2 in 2A; Notasulga at No. 8 in 1A; and Glenwood and Chambers Academy at No. 3 and No. 4, respectively, in the AISA.

Central, Lanett and Glenwood – which each played in their respective classification’s title game last December – were the only local teams to receive first-place votes.

In addition to the ranked teams, two other local teams – Tallassee and Lee-Scott Academy – appeared in the ‘others receiving votes’ category for their classifications.

The rankings’ reveal means two local ranked teams will be in action on the first day of games on Thursday, Aug. 20. Chambers Academy will travel to Lee-Scott, and Reeltown will travel to Tallassee.

The Alabama Sports Writers Association high school football rankings with first-place votes, win-loss record and total poll points:

CLASS 7A

Team (first-place); 2019 W-L; Pts

1. Thompson (23); 12-1; 285

2. Central-Phenix City (1); 12-2; 203

3. Hewitt-Trussville; 6-4; 186

4. Hoover; 10-3; 178

5. Auburn; 9-4; 144

6. Fairhope; 6-5; 106

7. James Clemens; 9-3; 59

8. Dothan*; 8-3; 55

9. Theodore; 8-3; 41

10. Prattville; 9-3; 27

Others receiving votes: Austin (7-4) 23, Daphne* (5-5) 20, Spain Park (4-6) 18, Sparkman (8-3) 8, Florence (7-5) 6, Oak Mountain (4-6) 4, Vestavia Hills (7-4) 3, Enterprise (5-6) 2.

CLASS 6A

Team (first-place); 2019 W-L; Pts

1. Oxford (18); 14-1; 267

2. Mountain Brook* (5); 8-3; 222

3. Pinson Valley; 10-3; 160

4. Blount; 8-3; 151

5. McGill-Toolen* (1); 11-1; 146

6. Opelika; 11-2; 141

7. Eufaula; 9-3; 54

8. Clay-Chalkville; 10-3; 47

9. Spanish Fort; 9-5; 38

10. Gardendale; 8-4; 37

Others receiving votes: Saraland (10-1) 33, Lee-Montgomery* (7-3) 22, Muscle Shoals (12-1) 19, Stanhope Elmore (9-3) 15, Briarwood* (12-2) 8, Park Crossing (5-8) 8.

CLASS 5A

Team (first-place); 2019 W-L; Pts

1. Central-Clay Co. (12); 13-2; 244

2. Pleasant Grove (8); 13-2; 238

3. St. Paul's* (3); 8-4; 199

4. Ramsay; 10-3; 177

5. UMS-Wright* (1); 14-0; 126

6. Guntersville; 8-3; 81

7. Andalusia*; 10-4; 76

8. Faith-Mobile; 11-1; 75

9 (tie). Alexandria; 8-3; 45

9 (tie). Fairview*; 9-3; 45

Others receiving votes: Tallassee (5-4) 23, Center Point (9-4) 16, Fairfield (3-7) 7, Pike Road* (11-1) 7, Carroll-Ozark (3-6) 4, Demopolis (7-4) 4, Sylacauga (8-3) 1.

CLASS 4A

Team (first-place); 2019 W-L; Pts

1. American Chr. (8); 11-2; 206

2. Bibb Co.* (9); 12-1; 205

3. Vigor* (4); 4-7; 188

4. Etowah*; 9-2; 153

5. Jacksonville (3); 12-3; 119

6. Deshler; 9-4; 116

7. Gordo*; 12-1; 73

8. Madison Co.*; 10-3; 66

9. Madison Aca.*; 5-6; 65

10. Anniston; 9-5; 61

Others receiving votes: Williamson (7-4) 50, Good Hope (8-3) 28, Geneva* (8-3) 20, Cherokee Co. (6-4) 6, Priceville (8-4) 6, Mobile Chr.* (9-5) 4, St. James* (10-2) 2.

CLASS 3A

Team (first-place); 2019 W-L; Pts

1. Piedmont (24); 14-1; 288

2. Fyffe*; 15-0; 215

3. Hillcrest-Evergreen*; 7-5; 173

4. Catholic-Montgomery*; 12-1; 163

5. T.R. Miller; 9-5; 136

6. Providence Chr.; 10-2; 130

7. Pike Co.; 10-1; 66

8. Walter Wellborn; 12-2; 53

9. Reeltown*; 13-2; 50

10. Flomaton; 11-2; 42

Others receiving votes: Ohatchee* (10-1) 31, Opp (4-7) 14, New Brockton* (5-6) 4, Collinsville* (12-2) 2, Excel (3-7) 1.

CLASS 2A

Team (first-place); 2019 W-L; Pts

1. Leroy (18); 11-3; 269

2. Lanett* (4); 14-0; 217

3. Mars Hill Bible*; 14-1; 176

4. Randolph Co.* (2); 11-2; 169

5. Red Bay; 12-1; 141

6. Ariton; 10-3; 103

7. G.W. Long; 10-3; 86

8. Luverne; 11-1; 53

9. Addison; 8-3; 39

10. Spring Garden*; 11-2; 39

Others receiving votes: Clarke Co.* (2-8) 33, Elba* (8-4) 15, North Sand Mountain (9-4) 14, Falkville* (7-5) 5, Westbrook Chr. (8-4) 5, Highland Home (3-7) 3, J.U. Blacksher (9-3) 1.

CLASS 1A

Team (first-place); 2019 W-L; Pts

1. Brantley (16); 11-2; 261

2. Sweet Water (7); 11-2; 227

3. Pickens Co.; 11-3; 182

4. Maplesville (1); 9-3; 175

5. Linden; 6-5; 128

6. Decatur Heritage; 12-1; 123

7. Cedar Bluff*; 7-4; 110

8. Notasulga; 6-5; 79

9. Southern Choctaw*; 4-6; 30

10. Marengo; 6-5; 21

Others receiving votes: Fruitdale (5-6) 20, South Lamar (10-2) 10, Donoho (9-2) 2.

AISA

Team (first-place); 2019 W-L; Pts

1. Autauga Aca. (18); 9-2; 264

2. Bessemer Aca. (3); 11-3; 221

3. Glenwood (2); 9-4; 166

4. Chambers Aca.; 11-2; 124

5. Pike Liberal Arts; 3-8; 120

6. Escambia Aca.; 9-4; 117

7. Tuscaloosa Aca.; 8-4; 109

8. Monroe Aca. (1); 9-3; 100

9. Edgewood; 9-3; 83

10. Jackson Aca.; 3-7; 32

Others receiving votes: Crenshaw Chr. (10-1) 16, Lee-Scott (5-6) 8, Sparta (2-7) 8.

Get in the game with our Prep Sports Newsletter

* I understand and agree that registration on or use of this site constitutes agreement to its user agreement and privacy policy.

Related to this story

Most Popular

Recommended for you

Get up-to-the-minute news sent straight to your device.

Topics

Breaking News

News Alert